صفر تا صد روف گاردن ( بام سبز )

صفر تا صد روف گاردن ( بام سبز )

امروزه در اکثر آپارتمان ها سعی می شود تا حد امکان فضای سبز ایجاد و یا به نوعی محیط طبیعی را به درون زندگی روزمره وارد کنند.

 یکی از مواردی که می توانیم برای کاهش آلودگی هوا و زیباسازی شهر در نظر بگیریم ایجاد بام سبز و کاشت گیاهان در روف گاردن می باشد.

 روف گاردن پشت بام به راحتی می تواند فضای بسیار زیبایی را برای شما به ارمغان بیاورد.

بام سبز یا سقف سبز، نوعی ساختار پوشش گیاهی است که در بالای ساختمان‌ها ایجاد می‌شود.

این نوع بام ها شامل لایه‌هایی از جمله عایق رطوبتی و ضد ریشه ، لایه‌های ساختار بام سبز و در انتها خاک سبک و پوشش گیاهی هستند.

آبیاری هوشمند بام سبز به معنای استفاده از سیستم‌های خودکار و هوشمند برای آبیاری گیاهان در بام سبز است. 

در این مقاله قصد داریم بام سبز یا روف گاردن را از صفر تا صد بررسی و جزئیاتش را مرور کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه روف گاردن  به چه زمانی برمی گردد؟

 معمولاً روف گاردن برای ایجاد فضای سبز استفاده می شود که اگر بخواهیم به طور دقیق به آن اشاره کنیم می توانیم به هزاران سال قبل برگردیم.

زمانی که افراد می خواستند با ایجاد یک بستر طبیعی، زیبایی زیادی را در محیطشان ایجاد کنند.

 کشور آلمان یکی از مهمترین کشورهایی است که نسبت به ایجاد روف گاردن و بام سبز اقدامات مهمی را انجام داده است .

باید در نظر داشته باشید که در آلمان خانه ها برای اینکه در مصرف انرژی کاهش بسیار زیادی داشته باشند، از روف گاردن یا بام سبز استفاده می کنند .

 معمولاً در دنیای مدرن ساختمان ها هر روز تخریب می شوند و خسارات زیادی به محیط زیست وارد می شود.

با استفاده از روف گاردن و اجرای روف گاردن می توانیم به بهترین شکل ممکن نسبت کاهش خسارات محیط اقدام کنیم.

متریال روف گاردن شامل چه مواردی می باشد؟

شما در فروشگاه باغ کالا می توانید تمامی متریال های مربوط به روف گاردن را تهیه کنید. در خصوص متریال هایی که شما نیاز دارید می توانید به موارد زیر اشاره داشته باشیم :

اولین مورد پنل زهکش بام سبز می باشد که در بسته های ۵ متر مربع قابل سفارش می باشد. مورد بعدی فیلتر بام سبز است که در بسته ۱۰ مترمربع نیز موجود می باشد.

ژئو تکستایل بام سبز یکی دیگر از مواردی است که می توانیم در سایت باغ کالا سفارش دهید.

پنل زهکش چمن مصنوعی و ایزوگام ضد ریشه به عنوان متریال روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد و باید به آن توجه داشته باشید چون از اهمیت بالایی برخوردار است.

اجرای روف گاردن چه مزیتی دارد ؟

در ابتدا باید بدانید که بام سبز می تواند ارزش افزوده بسیاری را برای املاک به همراه آورد . یکی از موارد مهم برای کاهش هزینه حامل انرژی در ساختمان می باشد.

بام سبز باعث افزایش عمر مفید ساختمان می شود. همچنین می‌تواند نقاط ضعف ساختمان و آپارتمان را پوشش دهد.

ایجاد و اجرای روف گاردن ازطریق متریال روف گاردن و لایه‌های روف گاردن و یا به اصطلاح لایه های بام سبز به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از آلودگی های هوا کم کنیم.

مزایا و معایب بام سبز:

مزایای بام سبز :

 1. بهبود کیفیت هوا: گیاهان در روف گاردن، اکسیژن تولید می‌کنند و گاز کربن دی‌اکسید را جذب می‌کنند. این باعث بهبود کیفیت هوا و کاهش آلودگی هوا می‌شود. همچنین، گیاهان در روف گاردن می‌توانند آلاینده‌های هوا را جذب کرده و محیط زیست را تمیز کنند.
 2. عایق حرارتی: روف گاردن می‌تواند به عنوان یک عایق حرارتی بر روی ساختمان عمل کند. لایه‌های گیاهی و خاک بر روی سقف ، حرارت را جذب و تبخیر از طریق فرایند تبخیر گیاهان کاهش می‌دهند و در نتیجه حرارتی را که به ساختمان می‌رسد، کاهش می‌دهند. این باعث کاهش نیاز به سیستم‌های تهویه مصنوعی و کاهش مصرف انرژی مربوط به سرمایش و گرمایش می‌شود.

 3. مدیریت آب: روف گاردن می‌تواند به مدیریت بهتر آب کمک کند. گیاهان در روف گاردن می‌توانند آب را جذب کرده و تبخیر کنند، که منجر به کاهش هدررفت آب می‌شود. همچنین، سیستم‌های آبیاری هوشمند می‌توانند برای بهینه‌سازی مصرف آب در روف گاردن استفاده شوند.

 4. ایجاد فضای سبز: روف گاردن می‌تواند فضای سبزی را در شهرها ایجاد کند که در عوض باعث کاهش تنش‌های شهری و به بهبود کیفیت زندگی شهروندان کمک می‌کند. این فضا می‌تواند برای تفریح و استراحت استفاده شود و به حفظ تنوع زیستی و اکوسیستم‌های شهری کمک کند.

معایب بام سبز:

 1. هزینه نصب: نصب روف گاردن ممکن است هزینه‌های اضافی برای تهیه و نصب لایه‌های عایق، لایه‌های ضد ریشه  سیستم‌های آبیاری و غیره را در پی داشته باشد. این هزینه‌ها می‌توانند برای یک ساختمان معمولی گران باشند و نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بالا داشته باشند.
 2. نگهداری و مدیریت: روف گاردن نیاز به نگهداری و مدیریت منظم دارد. گیاهان در روف گاردن نیاز به آبیاری، تغذیه، تنظیم و کاشت دارند. همچنین، نیاز به تعمیر و نگهداری سیستم‌های آبیاری نیز وجود دارد.
 3. محدودیت وزن: روف گاردن باید توانایی تحمل وزن گیاهان، خاک، آب و تجهیزات را داشته باشد. این محدودیت وزن می‌تواند در برخی ساختمان‌ها و سازه‌ها وجود داشته باشد و نیاز به تقویت ساختار بام یا تغییرات در طراحی ساختمان را ایجاد کند.

  باید در نظر داشته باشید که این محدودیت ها بر اساس محاسبات سازه ای در نظر گرفته می‌شوند و در صورتی که از قبل در نقشه های سازه لحاظ شده باشد هیچ محدودیتی پیش نخواهد آمد.

  در ساختمان های قدیمی که محاسبات سازه ای لحاظ نشده است هم میتوان با بارگذاری اندک و کاهش ارتفاع خاک و یا سایر روش ها مانند کف سازی کاذب یک بام سبز زیبا ایجاد نمود.

 4. محدودیت فضایی: روف گاردن نیاز به فضای مناسبی بر روی سقف ساختمان دارد. در برخی موارد ، فضای محدود، شکل نامناسب بام یا محدودیت‌های قانونی می‌توانند ایجاد روف گاردن را محدود کنند.
 5. پایداری طولانی‌مدت: برای حفظ روف گاردن به طور پایدار در طولانی مدت، نیاز به مدیریت مناسب و استفاده از گیاهان مناسب و مقاوم است. عوامل مانند آب و هوا، تغییرات دما و عوامل زیستی می‌توانند بر روند رشد و بقاء گیاهان تأثیر بگذارند.

نتیجه گیری

به طور کلی استفاده از بام سبز یا روف گاردن می تواند به شما کمک کند تا تجربه خاصی از باغبانی را کسب کنید.

 همچنین باید در نظر داشته باشید که گرین روف یکی از پراهمیت ترین مواردی است که امروزه در دنیا در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و بر کاهش آلودگی هوا نیز تاثیر گذار است.

در صورتی که می‌خواهید روفگاردن انجام دهید شما به لوازم آن نیاز دارید و برای خرید آن می توانید به فروشگاه آنلاین باغ کالا مراجعه نمایید.

مطالب اخیر

نمایشگاه میدکس ۱۴۰۲
نمایشگاه کشاورزی تهران ۱۴۰۲
نمایشگاه صنعت منظر 1402
هزینه دیوار سبز (گرین وال)
صفر تا صد روف گاردن ( بام سبز )
صفر تا صد اجرای دیوار سبز
بام سبز چیست و چه مزایایی دارد ؟
صفر تا صد آموزش آبیاری
آبیاری چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟
چه لوازمی برای آبیاری مورد نیاز است؟
بررسی مزایای تایمر آبیاری
خرید تایمر های آبیاری

دسته ها